2 metody sklejania wydruków wykrojów krawieckich

Sklejanie wydruków wykrojów krawieckich

Wykroje krawieckie można zakupić w dwóch wersjach (z reguły jest format graficzny *.pdf):

 1. Format A0 (1189×841 mm – 1 m kw.) do wydruku w całości na dużym arkuszu papieru.  Wówczas nie ma potrzeby drukowania wykroju krawieckiego w częściach (np. formacie A4) i następnie sklejania. Tego typu wydruk można zamówić na naszej stronie tutaj w cenie 5,50 zł brutto. 
 2. Wykrój składający się z kilku formatów A4 (297×210 mm 1/16 m kw.) do samodzielnego wydruku na domowej drukarce. W tym przypadku jest konieczność ich złożenia i sklejenia. Przedstawiona poniżej metoda sklejania wydruków wykrojów krawieckich nie jest trudna, jednak dość czasochłonna. W przypadku kilku sztuk można poświęcić temu czas, jednak przy większej ilości wykrojów warto wydrukować je w całości. 

Instrukcja druku i sklejania wykrojów krawieckich krok po kroku

1. Druk wykroju krawieckiego w formacie rzeczywistym

W przypadku zakupu wykrojów w formacie A4 będziemy je prawdopodobnie drukować na domowej drukarce. Jedną z najważniejszych kwestii jest druk wykrojów krawieckich w formacie rzeczywistym. Nie każdy wie, że drukarki domyślnie drukują (pliki zapisane w formacie *.pdf) w niewielkim pomniejszeniu. Wynika to faktu, że druk nie odbywa się do krawędzi kartki. W celu uniknięcia ucięcia fragmentu projektu jest on zmniejszany. Wydruki krawieckie są przygotowane do druku na tzw. zakładkę. Oznacza to, że część projektu np. z fragmentu “1A” powtarza się na fragmencie ‘2A” i odwrotnie. Jeżeli wydrukujemy projekt w pomniejszeniu to po sklejeniu nasz wykrój może posiadać przekłamane wymiary.

Poniżej grafika pokazuje jakie ustawienia należy zaznaczyć w panelu druku z programy Acrobat Reader (wersja darmowa).  W oknie dialogowym druku klikamy w opcję  “Faktyczny rozmiar” lub “Rozmiar rzeczywisty”. W ten sposób nasz wydruk będzie posiadał prawidłowy wymiar.

Po wydruku w celu upewnienia się, czy rozmiary wykroju są prawidłowe należy zmierzyć tzw. kwadrat kontrolny. W zależności od sprzedawcy będzie się on znajdował na wykroju krawieckim lub może to być oddzielny plik do druku. Kwadrat kontrolny najczęściej posiada format 2×2 cm lub 10×10 cm.

2. Przycinanie, łączenie i sklejanie wydrukowanych wykrojów krawieckich

Jeżeli posiadamy już wydrukowane wszystkie arkusze A4 składające się na nasz wykrój krawiecki przystępujemy do ich przycięcia, złożenia i sklejenia. W zależności od sprzedawcy numeracja stron pokazująca kierunek i sposób składania może się różnić. W naszym przykładzie zastosowaliśmy następujące oznaczenia:

 1. Linia składania cięcia wykroju
 2. Kwadrat kontrolny służący do sprawdzenia prawidłowych/rzeczywistych wymiarów wydruku
 3. Oznaczenia strony: cyfrą oznacza numer kolumny; drukowana litera oznaczenie nr rzędu. Np. strona oznaczona “1A” to strona z pierwszego rzędu oraz pierwszej kolumny. Strona oznaczona “1B” to strona z drugiego rzędu i pierwszej kolumny. Graficzna prezentacja poniżej.
 4. Oznaczenie składania wykroju
Przycinanie i sklejanie wykrojów

W pierwszej kolejności przygotowujemy wykroje z rzędu “A” i przycinamy wydruki oznaczone jako “1A” oraz “1B” z ich prawej strony wzdłuż czerwonej przerywanej linii. W ten sposób odcinamy spad, który w końcowej części jest także niezadrukowany. Po obcięciu arkusz 1A przykładamy obciętą stroną do arkusza 2A. Arkusz A2 do arkusza A3. Robimy to w ten sposób, żeby wydruki zostały do siebie spasowane. Po ich spasowaniu sklejamy wykroje przezroczystą taśmą klejącą otrzymując pierwszy rząd A. Po sklejeniu przycinany powstały rząd A w jego dolnej części (obszar do obcięcia zaznaczony jest czerwona ramką). Graficzna instrukcja poniżej.

W podobny sposób postępujemy z pozostałymi rzędami. Po sklejeniu wszystkich części powstanie nam gotowy wydruk krawiecki.

3. Składanie i sklejanie wydruków krawieckich bez przycinania

Metoda składania i klejenia wydruków krawieckich bez przycinania polega na wykorzystaniu znaczników w formie krzyżyków na rogach każdego wydruku A4 wykroju. Wydruk należy zgiąć na rogach wzdłuż oznaczonej linii. Po złożeniu rogów składamy wydruki w ten sposób, żeby kończący się wydruk na jednej stronie “1A” spasował się z kontynuacją tego wydruku na kolejnej stronie w tym samym rzędzie “2A”  itd. Po złożeniu wydruków możemy przystąpić do ich sklejenia. Z uwagi na fakt, że domowa drukarka nie drukuje do końca krawędzi strony, a strony nie są przycinane, powstanie mały biały margines między łączącymi się wydrukami. Po sklejeniu kolejnych rzędów łączymy wykrój w całość.

Czy warto samemu drukować wykroje krawieckie?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ale stosunkowo prosta. Wszystko zależy od ilości drukowanych wydruków krawieckich. Jeżeli szyjemy hobbystycznie dla siebie i chcemy wydrukować 1 lub 2 wykroje myślę, że można samemu złożyć i skleić wykrój krawiecki. W przypadku większej ilości wykrojów jest to zajęcie zbyt czasochłonne. Należy także wziąć pod uwagę, że wydruk wykroju krawieckiego na jednym dużym formacie jest bardzo precyzyjny i wszystkie wymiary są w 100% zgodne z ich rzeczywistymi wymiarami. W przypadku sklejania dokładność może być już mniejsza.

Cena i koszt druku wykrojów krawieckich?

 1. Wykroje drukowane w formacie A0 w drukarni.
  Cena za wydruk wykroju krawieckiego w drukarni w formacie A0 (1 m kw.) to 5,50 zł brutto. W tym przypadku nie musimy poświęcać czasu na dodatkowe czynności. 
 2. Druk na domowej drukarce.
  W przypadku samodzielnego druku w domu należy wziąć pod uwagę fakt, że jeden wydruk A0 składa się z 16 stron A4. Należy przyjąć w tym przypadku, że dodatkowo na druk, przycinanie oraz składanie poświęcimy około 10-15 min

Biorąc pod uwagę czas, który moglibyśmy wykorzystać na naszą pracę oraz pozostałe koszty druku można skłonić się do twierdzenia, że dla osób zajmujących się zawodowo krawiectwem lub mających duże zapotrzebowanie na wydruki krawieckie bardziej opłacalny jest druk na dużym formacie w drukarni. 

Czekamy na Państwa opinie i uwagi w komentarzu pod naszym wpisem. 

Scroll to Top