Jaka rozdzielczość zdjęcia do druku?

Przykład zdjęć w różnych rozdzielczościach do druku

W jakim formacie mogę wydrukować swoje zdjęcie?

1. Co wpływa na jakość zdjęcia do druku

Jako drukarnia wielokrotnie spotykamy się z pytaniami, czy zdjęcie nadaje się do druku?  Klienci zastanawiają się jak i maksymalny format wydruku można zamówić, żeby jakość była zadowalająca. Jaka rozdzielczość zdjęcia do druku będzie odpowiednia? Do oceny jakość zdjęcia lub grafiki do druku należy wziąć dwa czynniki:

A. Rozdzielczość zdjęcia wyrażona w pikselach. 

Każde zdjęcie cyfrowe składa się tzw. pikseli, czyli punktów. Można powiedzieć, że z im większej ilości punktów składa się zdjęcie tym jego rozdzielczość jest większa. W zależności od aparatu, jego matrycy i ustawień możemy wykonać fotografię w pewnej rozdzielczości, np. 800×1200 px (pikseli). Po wykonaniu zdjęcia ta wartość jest stała i nie można jej w naturalny sposób zmienić. 

  • Np. chcemy wydrukować zdjęcie o rozdzielczości 800×1200 px np. w formacie 8×12 cm. W tym przypadku na boku zdjęcia o długości 8 cm zmieści się 800 punktów, a na boku o długości 12 cm zmieści się 1200 punktów. Punkty, które będą tworzyły zdjęcie będą stosunkowo małe i wydruk będzie  w wysokiej rozdzielczości.  Rozdzielczość 100 punktów na 1 cm lub 254 punkty na cal, czyli tzw. 254 dpi). Jeden punkt (graficzny) będzie miał wymiar 0,1 mm. 
  • Jeżeli to samo zdjęcie wydrukujemy np. w formacie 80×120 cm wówczas na boku o długości 80 cm zmieści się także 800 punktów, a na boku 120 cm 1200 punktów. Podstawowa różnica jest taka, że na każdym 1 cm zdjęcia znajdzie się tylko 10 punktów, a nie 100 jak w poprzednim przykładzie. Punkty będą musiały być większe, a rozdzielczość zdjęcia tym samym będzie mniejsza. W tym przypadku wyniesie 10 punktów na 1 cm lub 25,4 na 1 cal (25,4 dpi). Jeden punkt (graficzny) będzie miał wymiar 1 mm. 

B. Jakość zdjęcia.

Oprócz rozdzielczości na końcowy efekt wydruku ma wpływ także jakość zdjęcia, na którą mają wpływ:

  • Warunki w jakich zostało wykonane zdjęcie, czyli światło (natężenie, kierunek padania światła itp.), oraz otoczenie, w które może mieć wpływ na barwę oświetlenia. Fotografia wykonana na zewnątrz, przy tzw. świetle dziennym będzie z reguły posiadała lepszą jakość niż zrealizowana w pomieszczeniu.
  • Jakość aparatu, obiektywu i wielkość matrycy. 
  • Edycja zdjęcia – jakość zdjęcia może również ulec pogorszeniu w wyniku przeróbek wykonanych w programach graficznych. Taka sytuacja może mieć miejsce jeżeli osoby nie mające doświadczenia w pracy z programami graficznymi próbują poprawić jakość nieudanych zdjęć. Wówczas mogą powstawać przebarwienia, zbyt duży kontrast lub sztucznie zwiększona ostrość. 
Biorąc pod uwagę wyżej wymienione czynniki możemy określić, czy nasze zdjęcie lub grafika będzie prezentowała się w sposób zadowalający po wydruku. Finalnie również należy wziąć pod uwagę indywidualne preferencje. 

2. Jak sprawdzić rozdzielczość i ocenić jakość zdjęcia do druku

Ocena jakosci i rodzielczosci zdjecia

Przykład - sprawdzanie rozdzielczości i jakości zdjęcia

Chcemy wydrukować zdjęcie np. w formie plakatu 40x50 cm. W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić jego wielkość wyrażoną w pikselach. W tym celu wystarczy wskaźnikiem myszki najechać na wybrane zdjęcie i powinno ukazać się białe okno z podaną rozdzielczością. W naszym przykładzie jest to rozdzielczość 3184x3980 px. Dłuższy bok zdjęcia posiada rozdzielczość 3980 px i w tym celu w pierwszym wierszu naszej tabeli odnajdujemy najbardziej zbliżoną wartość - w tym przypadku jest to 4000 px. Widzimy, że np. dla długości boku 70 cm zdjęcie zostanie wydrukowane w rozdzielczości 145 dpi (czyli na jednym calu (2,54 cm) będzie znajdowało się 145 punktów graficznych). Dla tak dużego formatu druku jest to wystarczająca rozdzielczość i jakość powinna być dla nas satysfakcjonująca.

Oprócz sprawdzenia rozdzielczości warto zwrócić także uwagę na jakość zdjęcia, czyli naszą subiektywną ocenę. W tym celu najlepiej powiększyć zdjęcie na monitorze (np. do rzeczywistych rozmiarów) i zobaczyć, czy przy powiększeniu są mocno widoczne piksele.

Tabela służąca do sprawdzeniaw jakiej rozdzielczości zostanie wydrukowane zdjęcie w zalezności od jego wielkości wyrażenej w pikselach.

3. Przykłady wydruków zdjęć w zależności od ich rozdzielczości i jakości.

Poniżej zamieszczamy przykłady zdjęć przedstawiających jakość druku w zależności od  ich rozdzielczości. Jest to symulacja graficzna pozwalająca bardziej obrazowo przedstawić jak będzie wyglądało nasze zdjęcie po wydruku w konkretnej rozdzielczości. Należy także pamiętać o tym, że oprócz samej rozdzielczości jest istotna także jakość zdjęcia. Wpływ na ogólny odbiór wydruku lub plakatu ma znaczenie również format docelowy. Wydruk na dużym formacie (np. 100×70 cm) z reguły jest oglądany z większej odległości niż małe zdjęcie. Z tego powodu duże zdjęcie wydrukowane w mniejszej rozdzielczości może również wyglądać tak samo dobrze jak to mniejsze wydrukowane w większej rozdzielczości.  

Scroll to Top